Kreatywne dusze – O kamieniach, kolorach i biżuterii

W życiu spotkałam kilka wartościowych osób, które podziwiam, podpatruję, a przede wszystkim doceniam za wrażliwość na piękno, umiejętność dostrzegania detali i czerpania przyjemności z małych rzeczy. Są to trzy kobiety, którym nie brakuje wrodzonego uroku i wielkiego serca do ludzi, zwierząt oraz natury. Te kobiety istnieją naprawdę, żyją wśród nas, są mamami, koleżankami, naszymi sąsiadkami. Sprawiają, że świat staje się lepszy, bardziej kolorowy, zarażają swoją życiową energią, pasją i zaangażowaniem.

Poznajcie dwie Magdy i Renatę!

.

______

Magda, czyli TakaJa ma barwny i charakterystyczny styl, który poprzedzony jest wieloma latami praktyki oraz niewątpliwym talentem. Tym co przyciąga w pracach Magdaleny Niemczyk jest przede wszystkim intensywna kolorystyka oraz ciekawe formy, wyszukane kształty, interesujące struktury uzyskane dzięki umiejętnemu zestawieniu ze sobą różnych materiałów i elementów. W pracy twórczej najchętniej sięga po kamienie ozdobne, szkło, a także wykonane przez siebie kaboszony z użyciem żywicy i masy polimerowej, niekiedy również w jej pracach znaleźć można drewno oraz metal.

W swoich pracach wykorzystuje kontrasty – wklęsłość i wypukłość, ciemność i światło, ciężar i lekkość, ostrość i miękkość, które doskonale współgrają ze sobą. Poszukiwanie między tymi przeciwieństwami jest znakiem tworzonej przez nią sztuki i całej jej osobowości niezwykle szczerej i otwartej. Jej prace są wynikiem ciągłych poszukiwań, nauki i doświadczeń, a zarazem chwil olśnienia i inspiracji. Magda nigdy swoich prac nie planuje, nie spędza czasu, aby rozrysować je na papierze, powstają w sposób spontaniczny i ewoluują wraz z jej nastrojem.

Dzieła artystki istnieją w obrębie własnej logiki i własnego rozwoju. Rezultatem jest jedyna w swoim rodzaju biżuteria, która prowadzi nas przez kolory, gamy barwne, wyrafinowane układy kompozycyjne, pełna jest ornamentów, szlaczków, zygzaków, jest jak powiew optymizmu i obietnica beztroski. Miłość do żywych i czystych kolorów musiała w niej żyć od zawsze. Prace Magdy są rozpoznawalne od lat, lubiane przez młodych ludzi i przez wyrafinowanych nabywców sztuki użytkowej.

Naszyjnik z grafiką pod szklanym kaboszonem i kamieniami naturalnymi

Biżuteria z labradorytami

Naszyjnik z agatem

Biżuteria z jaspisami trzmielimi

Biżuteria z elementami wykonanymi z masy polimerowej i żywicy

Oprócz tworzenia przepięknej, kolorowej biżuterii Magda zajmuje się sprzedażą kamieni i minerałów naturalnych, a także tworzy autorskie kaboszony, którymi dzieli się z innymi. / Kamieniuszka

______

Precyzja, umiejętne owijanie kamieni szlachetnych miedzianym drutem, świadczą o biegłości warsztatowej i wielkim wyczuciu materii. Renata Pałka to artystka tworząca niepowtarzalną biżuterię w technice wire – wrapping, która wymaga od niej dyscypliny i wytrwałości, jak również pomysłowości i kreatywności. To twórczość niezwykle dekoracyjna i piękna. Dla Renaty najważniejszy jest kamień, posiada on własną duszę i jest sercem wysmakowanych kompozycji.  W jej pracach artystycznych każdy detal jest niepowtarzalny, posiada swoją historię, to biżuteria jedyna w swoim rodzaju i niesamowicie zjawiskowa.

Renata już jako kilkuletnia dziewczynka zafascynowana była naturą i tym co ma jej do zaoferowania. Od najmłodszych lat zbierała rożnego rodzaju kamienie oraz skały, napotkane przypadkiem podczas spacerów, a także kolekcjonowała kryształy, które kupowała, gdy tylko miała ku temu okazję. Kamienie naturalne, kawałek miedzianego drutu, precyzyjne narzędzia jubilerskie połączone z fragmentami własnego życia, minionymi dniami, skrawkami wspomnień… tworzą magiczny świat sztuki.

W swoich poczynaniach artystycznych Renata sięga po żywicę i pigmenty, z których tworzy wielobarwne kaboszony.  Jest w nich zawarta opowieść o świetle uzyskana za pomocą koloru. Nadaje im wyszukane tonacje – indyjskiego różu, turkusowego i lodowego błękitu, orzeźwiającego fioletu, niosący powiew egzotyki ugru. Czaruje. Zaczarowuje nas i te kaboszony! Może dlatego trwamy przed nimi jak zahipnotyzowani. To czary najsłodszego rodzaju, niczym zaklęcia dobrej wróżki, tej, która włada kolorami.

Naszyjnik z agatem z druzą

Biżuteria z autorskimi kaboszonami z żywicy

Naszyjnik z plastrem agatu

Biżuteria ze szklanymi kryształkami

Biżuteria z labradorytami

Cudnej urody kaboszony z żywicy oraz  kamienie można obejrzeć i zakupić na profilu założonym przez Renatę. / Kaboszony dla Ciebie

.

______

Magda to bardzo ciepła i życzliwa osoba, swoją pasję do naturalnych kamieni połączyła z tworzeniem biżuterii. Wypracowanie własnego stylu artystycznego to niejednokrotnie lata poszukiwań i ciężkiej pracy. Jako artystka działała na wielu płaszczyznach, ciągle poszukując, rozwijając się i doskonaląc warsztat. W jej poczynaniach twórczej były obecne prace wykonane m.in. w technice haftu koralikowego, sutaszu, czy wire – wrapping, jednak jej największą miłością okazał się metal. Od kilku lat cały świat Magdaleny Rapackiej, to biżuteria ze srebra.

Mocno czuć w jej pracach powagę zamiaru, respekt wobec warsztatu i używanych materiałów, poważne traktowanie tego, czym się zajmuje. Jednak przede wszystkim czuć w tym wszystkim ogromną pasję i zaangażowanie! Prace Magdaleny jesteśmy w stanie rozpoznać z łatwością, odnalazła swoją własną formę wypowiedzi wśród wielu innych możliwych jej wariantów. Wysiłek poszukiwania stał się sukcesem odnalezienia, a przez to umożliwił Magdzie spełnienie jako artystce.

Harmonia treści i formy jest ukoronowaniem wysiłku jaki Magda włożyła w proces twórczy. Przez indywidualny styl jej sztuki przedostają się emocje i uczucia, zaś od blasku labradorytów po, które chętnie sięga, nie można oderwać wzroku. Wszystko nasycone jest poetyką i pewnego rodzaju tajemniczością. Z jednej strony jest to biżuteria pełna romantyzmu, kobieca, ulotna, malownicza, zdobiona delikatnymi ornamentami i motywami roślinnymi, a z drugiej zaś geometryczna i minimalistycznie surowa.

Pierścionki z kamieniami naturalnymi

Naszyjnik z malachitem

Pierścionki z labradorytami

Biżuteria z naturalnymi kamieniami

Naszyjnik z labradorytem

Magdalena działa nie tylko jako artystka, ale również bierze udział w targach minerałów i biżuterii oraz prowadzi aukcje ze sprzedażą kamieni naturalnych. / Twoje Tanie Kamienie 

.

Mam nadzieję, że znajdziecie wiele inspiracji i motywacji!

Love,