Panel z ornamentami z motywem róż

Od starożytności rola róży wykracza poza funkcję ozdoby ogrodu. Ze względu na swoją urodę stała się ona motywem obecnym w wielu dziedzinach życia. Możemy ją odnaleźć w sztuce, architekturze, literaturze oraz religii. Mitologia grecka łączyła powstanie róż z narodzinami Afrodyty, a ich czerwony kolor miał wyniknąć ze zranienia pięknej bogini przez różany kolec. Z kolei Rzymianie wybrali sobie białą różę na patronkę dyskretnych rozmów. Stąd łacińskie sub rosa, czyli pod różą, oznaczające potrzebę zachowania powierzonej tajemnicy. Bardzo częste było wykorzystywanie wzoru róży w celach dekoracyjnych. Zdobiąca główne portale gotyckich świątyń, rozeta lub różyca, swoją formę wywodzi od rozchylonego różanego kwiatu.

Motyw róż był wykorzystywany w różnych kulturach i epokach, nic więc dziwnego, że przypisywano mu wiele, często odmiennych znaczeń. Bogata symbolika nawiązuje do miłości, piękna, doskonałości, ale też próżności. Na obrazach o tematyce religijnej róża nabiera odmiennego znaczenia, odnosząc się do męczeństwa, przebaczenia i zmartwychwstania, a wszystko to za sprawą różanych kolców. Róża stała się synonimem pięknego kwiatu, ideałem piękna i symbolem luksusu. Podobno tyran Syrakuz Dionizos Młodszy sypiał na łożu wyściełanym płatkami róż. Neron rozkazał podczas uczt spuszczać z otworów w suficie różany deszcz, a królowa Egipska Kleopatra VII kazała zasłać salę biesiadną różami na łokieć wysoko!

U mnie róże cieszą oczy swoim delikatnym pięknem kształtu i koloru. Do wykonania obrazu użyłam serwetki papierowej z bukietem róż, elementy dokładnie wycięłam i nakleiłam klejem do decoupage, następnie podmałowałam je farbą akrylową w kolorze rozbielonej żółci. Panel pokryłam lakierem pękającym o formule dwuskładnikowej. Powstałe spękania wypełniłam pastą woskową w kolorze antycznego brązu. Oprócz tego z użyciem lekkiej glinki samoutwardzalnej, z której wykonałam ornamenty oraz sznureczki, które pomalowałam farbami akrylowymi i przybrudziłam patyną. Całość polakierowałam kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru. Powstały panel naprawdę mi się podoba, jest utrzymany w moim ulubionym stylu vintage, ale też odrobinę w duchu brocante.

______
Sprawdź koniecznie

Panel dekoracyjny o wymiarach 30x30cm, ręcznie zdobiony z pomocą techniki decoupage, farb akrylowych, spękań dwuskładnikowych oraz ornamentów wykonanych z lekkiej glinki samoutwardzalnej.

.

Love,