Rose flower – Kolaż cyfrowy do druku z okazji Dnia Matki

Dzień Matki swoje źródła czerpie z wielu antycznych kultur. Starożytni Egipcjanie czcili boginię Izydę – matkę Horusa, która według ówczesnych wierzeń była ucieleśnieniem doskonałej matki oraz żony. W starożytnym Egipcie matka była osobą niezwykle szanowaną. Z jej zdaniem liczono się do tego stopnia, że podczas procesu sądowego, sędzia był skłonny uzależnić werdykt od faktu, czy pozwany zadowolił matczyne serce. Starożytni Grecy wraz z nadejściem wiosny oddawali ofiary bogini Rei, żonie Kronosa. Według mitologii była ona matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. Nieco inaczej świętowali Rzymianie. Oddawali oni cześć bogini Cybele. Uroczystości nazywano Hilariami, a Rzymianie obchodzili je przez trzy dni – najprawdopodobniej między 15 a 18 maja.

Zapomniana nieco tradycja święta matki powróciła w XVII w. W Anglii oraz Szkocji zaczęto na nowo oddawać cześć matkom pod nazwą Mothering Sunday. Obchody odbywały się w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Do powstania tego święta przyczynił się fakt, iż w tamtych czasach wiele ubogich dzieci służyło w domach bogatych Anglików. Dzieci pracowały codziennie, zarówno w dni powszednie jak i weekendy, przez co kontakt z rodziną był ograniczony – wręcz niemożliwy, ponieważ dzieci mieszkały u swoich pracodawców. W Niedzielę Matki dzieci dostawały dzień wolny, dzięki czemu mogły udać się w rodzinne strony, by spędzić trochę czasu z najbliższymi. Symbolem święta było ciasto, które córki piekły dla swoich mam i przywoziły do domu na znak szacunku oraz miłości. Dzieci obdarowywały mamy również kwiatami oraz słodyczami. W zamian otrzymywały błogosławieństwo. Święto przetrwało do ok. XIX w. Następnie do obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej.

W Polsce Dzień Mamy obchodzony jest 26 maja. Tego dnia dzieci obdarowują swoje rodzicielki kwiatami oraz prezentami. Młodsze dzieci szykują w przedszkolach i szkołach własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami lub drobne upominki. Nie może zabraknąć również wierszyków, piosenek czy przedstawień, szykowanych specjalnie na tę wyjątkową okazję. W tym roku mam zamiar upiec wilgotne ciasto czekoladowe i pojechać do Mamy, aby spędzić z nią trochę czasu. Przygotowałam kolaż cyfrowy w odcieniach różu, beżu i błękitu. Królową jest tutaj róża, do której zlatują się ważki. Jest też nieco abstrakcyjnie, odrobinę retro, z akcentami złota. Oczywiście obdaruję nim moją Mamę.

______
Sprawdź koniecznie

ROSE FLOWER – KOLAŻ CYFROWY

Możesz z niego korzystać tylko dla użytku własnego. Będzie mi miło, jeśli pokażesz go swoim znajomym i bliskim. Kolaż został przygotowany w wysokiej jakości druku i dostosowany do formatu A4.

Jeżeli podobają Ci się grafiki  mojego autorstwa i je pobierasz do wydrukowania, będzie mi niezwykle przyjemnie jeśli polubisz stronę Depth of souls na Facebooku.

.

Ściskam,