Zestaw biżuterii z zielonym onyksem

Zielony onyks to kamień będący cenną odmianą chalcedonu należącego do grupy kwarcu. Występowanie onyksu na całym świecie, a przy tym jego rzadkość sprawiły, że jest to bardzo ceniony kamień już od starożytności. Spotykamy go w wyrobach egipskich, sztuce kultury minojskiej, a nawet w Księga Rodzaju. Z biegiem czasu zaczęto go używać do wytwarzania pieczęci oraz biżuterii. Onyks zwany był czasami kamieniem mądrości. Jego symbolika wskazuje na to, że ten minerał pomaga podejmować trudne decyzje i przydaje się tym, którzy szukają wsparcia w sytuacjach maksymalnego stresu. Medycyna alternatywna przypisuje szczególną siłę temu kamieniowi. Podkreśla korzystny wpływ onyksu na pracę nerek i pęcherza, układ nerwowy, kręgosłup, a nawet przebieg alergii. Wyroby z onyksem mają też redukować stres i przynosić wewnętrzną ulgę, szczęście oraz równowagę. Niektórzy traktują go jak talizman.

Wykonałam w swojej pracowni sporych rozmiarów wisior oraz broszkę z kaboszonami z naturalnego zielonego onyksu, gładkimi kuleczkami onyksu o barwie zielonej oraz niewielkiej kropli ze szkła fasetowanego w kolorze szmaragdowym. Biżuteria powstała w lubianej przeze mnie technice haftu koralikowego z użyciem ściegu peyote. Dobrałam drobne koraliki ze szkła w kolorze złota i szmaragdowej zieleni. Jasne złoto i szklista zieleń pięknie ze sobą współgrają. Wisior i broszkę można nosić jako zestaw, ale także pięknie będą się prezentować osobno. Praca była bardzo relaksująca, mieszkanie wypełniał zapach lawendy w połączeniu z aromatem cytrusów, paczuli, a także geranium. W kubku parowała słodka herbata z malinami, a w tle sączyła się delikatna muzyka, która szybko uśpiła koty. Chciałabym, aby ten zestaw biżuterii trafił do kogoś wyjątkowego.

Zestaw biżuterii ręcznie robionej w technice haftu koralikowego z zielonymi onyksami. Sporych rozmiarów kaboszony obszyłam maleńkimi japońskimi koralikami w kolorze złota. W pracy użyłam szklane koraliki  oraz kropelkę w kolorze szmaragdowej zieleni. Wisior ma wymiary 6x9cm, a broszka ma wymiary 6x5cm.

Przygotowany przeze mnie zestaw biżuterii z zielonym onyksem zgłaszam do wyzwania organizowanego przez Zielone Koty o tematyce Coś zielonego.

.

XOXO