Film z jedzeniem w tle

ozdobniki-kaligraficzne-w-fontach-odrc499cznych-119

Wśród wielu gatunków filmowych istnieją te opowiadające o superbohaterach, są opowieści katastroficzne, produkcje komediowe, historie mrożące krew w żyłach, etc. Jednak od wielu lat powstają również filmy, których tematem jest gotowanie i jedzenie. Bywają zabawne, pełne porywczych uczuć, miewają smak curry lub spływają roztopioną czekoladą…

Śmiem twierdzić, że życie toczy się wokół jedzenia. To właśnie jedzenie jest najważniejszą czynnością życiową, bez której organizm nie mógłby funkcjonować. Dla wielu jedzenie to przyjemność trudna do opisania, to rytuał, wiara, element tradycji, etc. Posiłki, ich smak i zapach, oddziałują ma zmysły, nastrój i samopoczucie.

Od najdawniejszych czasów jedzenie odgrywało naczelną rolę, było składane w ofierze bogom, wraz z jedzeniem chowano zmarłych. Ważne wydarzenia, święta czy uroczystości nie mogły się odbyć bez suto zastawionego stołu. Produkty spożywcze m.in. owoce, ryby i owoce morza, jaja, pieczywo, ciasto, etc., były ważnymi elementami towarzyszącymi martwym naturom.

Jedzenie nie jest po to, aby zaspokoić potrzebę fizjologiczną, jest po to by się nim raczyć, delektować. W znacznym stopniu poprawia rozwój ducha i ciała, niekiedy wpływa na rozwój najmocniejszych uczuć.

255534_1.1

255549_1.1

Czekolada/Chocolat, 2000, reż. Lasse Hallström

Magiczna, pełna zmysłowości opowieść doprowadzająca do uśmiechu i łez, doprawiona czekoladą. Vianne przyjeżdża wraz z sześcioletnią córką Anouk, do niewielkiego, francuskiego  miasta, gdzie otwiera sklep z czekoladą. Z czasem bohaterka i jej cudowne czekoladki podbijają serca mieszkańców, z wyjątkiem burmistrza, który uważa, że działalność Vianne burzy porządek miasteczka.

Chocolaterie… słowo na którego dźwięk cieknie ślina. Czekolada mieszana w ogromnym garnku, wlewana do form, dekorowana migdałami, marcepanem czy orzechami… potrafi zmienić życie.

189116.1

210080.1

O miłości i makaronach/Mine vaganti, 2010, reż. Ferzan Özpetek

Film, który od pierwszej chwili bawi błyskotliwym humorem. Ukazuje w sposób ironiczny motyw rodzinnej tajemnicy, szukania własnej tożsamości, akceptacji swojej odmienności i co najważniejsze przedstawia konflikt między oczekiwaniami bliskich i prawdziwymi pragnieniami.

Tommaso, W czasie podróży do rodzinnej miejscowości podejmuję decyzję, by stanąć twarzą w twarz ze swoją rodziną i w końcu wyznać, kim jest naprawdę i kogo kocha… Nieoczekiwane wydarzenia pokrzyżują jego plany. Przejmuje rodzinny interes, jakim jest fabryka makaronu położona w Apulli. Niestety, nie ma do niego serca, brakuje mu przyjaciół i dotychczasowego życia w Rzymie.

413039_1.1

maxresdefault

Smak curry/The Lunchbox, 2013, reż. Ritesh Batra

Marzenia nie zawsze oznaczają złudzenia, dlatego warto za nimi podążać. Pod warstwą melancholii i specyficznego humoru kryje się ciepła historia o poszukiwaniu bliskości. Niespodziewanie drogi samotnego wdowca Sajaana i młodej mężatki o imieniu Lla krzyżują się, los płata im figle, aż wreszcie obdarza miłością.

Smak curry, to także opowieść o Mumbaju, w którym istnieje tradycja dostarczania posiłków przygotowanych przez żony dla mężów. Dabbawallah – specjalni dostawcy, znani są z precyzji i sumienności, gdyż zaledwie jeden na milion obiad trafia do niewłaściwej osoby. Czasami taka pomyłka może zrodzić coś pięknego.

505005_1.1

505022_3.1

Podróż na sto stóp/The Hundres-Foot Journey, 2014, reż. Lasse Hallström

Historia mówiąca o prawdziwej pasji, o uniwersalnym języku komunikowania się, otwieraniu się na nowe kultury, etc.  Zderzają się ze sobą dwa odmienne światy – dystyngowany, pełen samotności należący do Madame Mallory i kolorowy, aromatyczny, radosny będący częścią rodziny Hassana. Bohaterka nie potrafi sobie wyobrazić, aby klasyczna, elegancka kuchnia francuska mogła  w jakikolwiek sposób konkurować z kuchnią indyjską. Z czasem, unoszące się w powietrzu nuty kardamonu, curry, kminu… przekonują kuchenną arystokratkę.

147062.1
 .
147065.1

Julie i Julia/Julie&Julia, 209, reż. Nora Ephron

Ciepły, kobiecy i smakowity film opowiadający historię dwóch kobiet. Julia Child w powojennej Francji zaczęła uczyć się gotować, gdyż nie miała nic lepszego do zrobienia. Dzięki uporowi i odwadze stała się guru sztuki kulinarnej. Natomiast Julie Powell jako niespełniona pisarka, która postanawia zmienić swoje życie i w jeden rok przygotować 524 potrawy z książki Julii Child. Zaczęła prowadzić blog kulinarny, a za sprawą przepisów, ziół i przypraw zyskała sławę w Internecie i wydała upragnioną książkę.
 .

jedz187231.1

jedz187233.1

Jedz, módl się, Kochaj/Eat pray love, 2010, reż. Ryan Murphy

Zabawny i wzruszający film, dotykający wielu płaszczyzn, wiążących się z kuchnią, duchowością oraz miłością. Przekazuję prostą prawdę, że trzeba walczyć o swoje marzenia i odnalezienie samego siebie.

Elizabeth miała wszystko o czym mogła marzyć, jednak czegoś jej w życiu brakowało. Wyruszyła w podróż do trzech państw, mianowicie do Italii, Indii oraz Indonezji. Zaczęła szukać siebie na nowo, aby zmienić swoje życie na lepsze. Poświęciła się nauce języka włoskiego oraz zagłębiła filozofię życiową Włochów. W Aśramie poznała tajniki jogi i medytacji, próbując wypełnić swoją osobę spokojem i pogodą ducha. Natomiast w Indonezji bohaterka stara się odnaleźć boga, a także dostrzec równowagę między przyjemnością a wewnętrzną harmonią. Nieoczekiwanie pojawia się miłość…

zycieod220735.1

zycie220750.1

Życie od kuchni/No reservations, 2007, reż. Scott Hicks

Pod przykrywką kina obyczajowego pojawia się opowieść o odpowiedzialności, umiejętności okazywania uczuć oraz pohamowaniu wygórowanego ego. Pozbawiona uczuć, poukładana, dążąca do perfekcji szefowa kuchni, Kate, zostaje zaskoczona śmiercią siostry. Musi zaopiekować się dziewięcioletnią siostrzenicą Zoe, z którą nie potrafi sobie poradzić. Dodatkowo perfekcjonizm i poukładane życie bohaterki zostaje wystawione na próbę, gdy w jej restauracji pojawia się młody, wygadany, beztroski kucharz. Nick działa na Kate jak kawałek słodkiej czekolady, innym razem jak szczypta ostrego chilli.

.

Love,

Małgorzata