Seriale na zimowe wieczory

Trudny i stresujący czas staram sobie umilić oglądając seriale. Lubię otulić się miękkim swetrem, przykryć kocem lub pledem, zapalić świece, przygotować herbatę w dzbanku, żeby popijać ją cały wieczór z filiżanki. W ten sposób mogę oderwać myśli od niepokojących doniesień oraz złapać oddech. W moim zestawieniu jest kilka perełek, ale też seriali, które warto obejrzeć ze względu na lekką formę, która wywołuje pozytywne emocje.

Niezwykłe historie, ciekawie zbudowane postacie, dorastanie, trudy miłości, odwaga i szczęście, śmierć, choroby i kataklizmy, mrok, czary i pożądanie, trudne wyzwania, moralne konflikty, a także piękne krajobrazy, imponujące kostiumy, fantastyczna oprawa muzyczna… to istna uczta dla zmysłów. Warto się porwać znakomitemu serialowi, by urozmaić długi zimowy wieczór.

Sabrina, nastoletnia czarownica / The Chilling Adventures of Sabrina, 2018

Sabrina, nastoletnia czarownica to mroczna, pełna grozy, nadprzyrodzonych mocy oraz czarów historia, mówiąca o dorastaniu, przyjaźni i odpowiedzialności. Sabrina zmaga się ze swoją podwójną naturą – człowieka i wiedzmy, próbując przeciwstawić się złym mocom zagrażającym jej, jej rodzinie i światu. To interesująca podróż do miasteczka Greendale, gdzie magia i przeróżne potworności zagnieździły się na dobre.

Serial przepełniony jest aspektami wizualnymi, gdzie kunszt operatorski przejawia się w scenach rozgrywających się w miasteczku, jak i tych w ciemnościach jaskiń, czy w samym piekle. Bez względu na miejsce akcji, reprezentuje wysoki poziom plastyki obrazu i dostarcza ciekawych doznań estetycznych. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy cenią produkcje z mrocznym klimatem, wypełnioną charakterystycznymi bohaterami, dobrym aktorstwem, niezłą ścieżką dźwiękową oraz ciekawą fabułą.

Gambit królowej / The Queen’s Gambit, 2020

Opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Rudowłosa dziewczynka z sierocińca staje się najwybitniejszą szachistką swoich czasów. Rosnąca presja sprawia, że sama satysfakcja z wygranej nie wystarcza, W życiu Beth coraz większą rolę odgrywają używki, a ona sama balansuje na cienkiej linii pomiędzy znakomitością a szaleństwem.

Świetna muzyka Carlosa Rafaela Rivery płynie w rytm tykania zegara szachowego, dynamiczny montaż, znakomite wykorzystanie zbliżeń na twarze bohaterów, dobre zdjęcia, świetne kostiumy i scenografia – wszystko to sprawia, że całość ogląda się z ogromną przyjemnością.  W tle przepiękne wnętrza, wyrafinowana moda lat 60-tych i napięcie, które prowadzi widzów do zaskakującego zakończenia.

Good Girls, 2017

Kryminalny komediodramat o kobietach po czterdziestce, które w trudnych dla siebie czasach podejmują przedziwną decyzję o napadzie na lokalny supermarket w celu podratowania domowego budżetu. Sprawy się komplikują, gdyż trafiają na celownik gangsterów, którym w ekspresowym tempie muszą zwrócić pieniądze. Cena jest wysoka, bo za niesubordynację mogą zapłacić najwyższą cenę. A my obserwujemy, jak kobiety radzą sobie z kolejnymi problemami.

Zdecydowanie nie jest to produkcja, która trafi  do wszystkich, ale nie można jej odmówić lekkości i kobiecego uroku. W Good girls mamy ogromną dawkę naprawdę kreatywnego humoru, a także sporo poważnych spraw i życiowych rozterek. Wszystko to jest wspaniale wyważone.

Ania, nie Anna / Anne, 2017

Ania, nie Anna to serial, który pokochałam przede wszystkim za znakomicie przygotowaną graficznie czołówkę, piękne zdjęcia, świetną muzykę, doskonałą grę aktorską, niepowtarzalny klimat i romantyzm. Serial jest wartościową produkcją opowiadającą historię niesamowitej, pełnej szalonych pomysłów marzycielki, Ani Shirley.

Oprócz pięknie podanego obrazu jest w nim sporo mroku. I choć uważam, że jest to serial, aby poprawić sobie humor, to poziom dramatyzmu jest tutaj naprawdę wysoki, co determinuje również wizerunek postaci. Z pomocą rudowłosej dziewczyny, autor bezlitośnie rozprawia się z problemem rasizmu i trudnej sytuacji ludności czarnoskórej, jak i indiańskiej społeczności Mikmaków.

Emily w Paryżu / Emily in Paris, 2020

Młoda amerykanka trafia do paryskiej agencji reklamowej zajmującej się luksusowymi markami. Emily to sympatyczna dziewczyna, która nie zna francuskiego i za wszelką cenę chce się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Serial powiela wszelkie stereotypy dotyczące francuzów. Ukazuje ich niechęć do nowości, konserwatywność, lenistwo, specyficzne podejście do czystości i punktualności.

Serial pełen jest humoru i pięknych widoków. Wypełniony jest klimatycznymi uliczkami, dwugodzinnymi lunchami, nieustannym piciem wina, budującymi się przyjaźniami i artystycznymi strojami. Serial jest lekki, odcinki są krótkie, ogląda się je jednym tchem. To nie jest inteligentne, głębokie widowisko, ale coś, co można włączyć po ciężkim dniu w pracy.

Dark, 2017

Dark to pełen tajemnic kryminał z elementami dramatu, serial niezwykle trudny w odbiorze, wymagający od widza ciągłej uwagi i skupienia oraz sprawnego łączenia wielu wątków. Przeplatają się ze sobą relacje poszczególnych linni czasowych względem siebie, poruszona została kwestia wiary, cierpienia, miłości, przeznaczenia, wątpliwości oraz odwiecznej walki między dobrem a złem.

Każdy z sezonów oparto na tych samych fundamentach, a mimo to nie może być mowy o jakiejkolwiek powtarzalności czy znużeniu. Zdjęcia i kadry robią ogromne wrażenie. Dark to zdecydowanie jeden z najciekawszych seriali. Świetny pomysł fabularny, bardzo dobrze skonstruowana, wielowątkowa intryga oraz doskonale napisane postacie.

Mroczne pożądanie / Oscuro deseo, 2020

Mroczne pożądanie to utrzymany w posępnej stylistyce i nasiąknięty erotyzmem thriller. Wbrew pozorom fabuła jest całkiem ciekawa. Alma wyjeżdża na weekend. Podróż zapewnia jej cały wachlarz emocji – rozbudza namiętność, kończy się tragedią i zmusza do zadania trudnych pytań o najbliższych. Dario, jej młody kochanek, okazuje się jednym z jej studentów, a przyjaciółka popełnia samobójstwo, co do którego policja ma pewne podejrzenia.

Niewinna przygoda urasta najpierw do rangi gorącej pasji, a później niebezpiecznej obsesji. Przy okazji na jaw wychodzą dawne tajemnice, które łączą wszystkich śmiertelnie mocnymi więzami. Na plus serialu przemawia dobrze dobrana muzyka, ładne zdjęcia oraz mroczny klimat, utrzymujący widza w atmosferze tajemnic i zagadek.

.