List do Świętego Mikołaja

Dziś Mikołaj to sympatyczny staruszek z długą białą brodą i zaokrąglonym brzuchem, ubrany w strój koloru czerwonego i czapkę z dużym pomponem. W okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty, saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Postać Mikołaja wywołuje uśmiech na twarzy milionów dzieci i daje im wiele radości.

Święty Mikołaj żył naprawdę. To postać historyczna, wyniesiona przez Kościół na ołtarze. Popularyzację wizerunku  Mikołaja z Miry zawdzięczamy Holendrom. Święty Mikołaj był patronem Amsterdamu i otaczano go tam szczególną czcią. Postać Mikołaja to jedna z najbarwniejszych postaci hagiograficznych. Przedstawiany był jako stary człowiek z brodą, ubrany w szaty biskupa rytu łacińskiego lub greckiego, z mitrą i pastorałem. [1]

Kwestię istnienia współcześnie Świętego Mikołaja pozostawiam wszystkim do wyboru. To są cudowne chwile, dziecięce pragnienia, które się spełniają, dlatego uważam, że nie powinno się ich odbierać. Kilka dni temu pojawił się dwustronny kalendarz adwentowy, a dzisiaj niosę szablon listu do Świętego Mikołaja. Dużo w nim motywów roślinnych, zieleni z akcentem czerwieni, z motywem starych zabawek i lawendowych wstążek.

[1] Małgorzata Różycka, List do Świetego Mikołaja 

______
Sprawdź koniecznie

LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA, KOPERTA

Możesz z niego korzystać tylko dla użytku własnego. Będzie mi miło, jeśli pokażesz go swoim znajomym i bliskim. List przygotowany jest w wysokiej jakości druku i dostosowany do formatu A4.

Jeżeli podobają Ci się grafiki  mojego autorstwa i je pobierasz do wydrukowania, będzie mi niezwykle przyjemnie jeśli polubisz stronę Depth of souls na Facebooku.

Będzie mi szalenie miło jeśli zajrzysz także do mojego sklepu na Facebooku. Zapraszam do Depth of souls collection oraz na Etsy.

.

Love,